Barion Pixel
Nemzeti Orgonaregiszter Programok Rólunk Érdekességek Pályázatok
en
Bérleten kívüli koncertek OperaCinema Dallamvivők Nemzetközi Ifjúsági Konferencia Koncertmisék Kamarakoncertek Térzene Stream koncertek (Youtube)

Művészek

Lakner Tamás

Lakner Tamás

Moderátor

Művészi tevékenységét elsősorban a kórusmuzsika területén fejti ki. Mellette nagyon fontosnak tartja a versmegzenésítés műfajában az alkotó és előadóművészi praxisát. Ez utóbbiban szerzett tapasztalatai nagyban hozzájárulnak tanári és karvezetői pályája eredményességéhez.

1980-ban vette át a Bartók Béla Férfikar vezetését, mely hagyományos munkáskórusként működött, kissé elöregedett kórustagsággal. A fiatalítás és a korszerű repertoár kialakítása – mely nem kis pedagógiai és szakmai kihívást jelentett – hozta meg a fejlődés lehetőségét. Tíz év után már  kiléphettek nemzetközi porondra is. Innen datálható az a sikerszéria, mely a szakmai önéletrajzban részletesen olvasható.

“Művészi pályám legnagyobb elismerésének tartom, hogy a HUNGAROTON Hanglemezkiadó világpremierként megjelenő Kodály Összkiadásához – mint egyetlen amatőr együttes – a Bartók Béla Férfikarral vehettem lemezre első alkalommal a szerző összes férfikari művét, mely dupla CD lemezen jelent meg 2010-ben és a világ minden földrészén kapható.
Erkel Ferenc kórusművei (HUNGAROTON,2011) című lemezünket az ICMA ( International Classical Music Awards) nemzetközi hanglemezdíjra jelölte, mely így -szintén egyetlen amatőr együttesként – bekerült a 2011-ben Európában megjelent 10 legjobb kóruslemez közé.
2013-ban az Európai Ifjúsági Kórus vezetőjévé választottak, mely együttesnek ebben az évben  24 ország 65 kiválóan képzett énekese a tagja.
Bemutató koncert Kodály műveiből Minneapolisban (USA) az Amerikai Karnagyok Szövetségének Konferenciáján és 12 koncert Minnesota és Wisconsin államokban.” – Lakner Tamás

Sikerek a legjelentősebb nemzetközi és hazai kórusversenyeken:

 kategóriagyőzelem:

 Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyen(Debrecen,1992)

„Guido di Arezzo” Nemzetközi Kórusversenyen (Arezzo,1996)

„Seghizzi” Nemzetközi Kórusversenyen (Gorizia, 2001)

nagydíj

a Kodály Zoltán Magyar Kórusversenyen (Budapest, 2006)

III. Isztambuli Nemzetközi Kórusverseny (Isztambul, 2013)

olimpiai bajnoki cím

4. Kórusolimpián (Xiamen, Kina, 2006

5. Kórusolimpián (Graz, Ausztria, 2008)

14 koncertből álló turné 1998-ban az USA-ban (Arizona, California) és Kanadában (British Columbia), 10 koncert Dél-Amerikában (Brazilia, Argentina, Uruquay) a Bartók Béla Férfikarral.

Koncertek  a világ legjelentősebb koncerttermeiben:

  • Gewandhaus(Lipcse,1988)
  • Zeneakadémia (Budapest, 2002) Nemzetközi Kodály Társaság Ünnepi koncertjén vezényeltem a szerző férfikari műveit.
  • Európai Rádiókban élő koncert (2009) Az Európai Műsorszolgálatók Szövetségének (EBU) körkapcsolásos közvetítésében24 ország hallhatta az általam vezényelt koncertet.
  • Musikvereinsaal (Bécs, 2010)
  • Royal Festival Hall (London, 2012) Karl Jenkins: Hero’s Yourney c. művének bemutatója
  • Kodály Központ(Pécs, 2013)Az Európai Ifjúsági Kórus koncertjét vezényeltem.

Jelentősebb atelierek vezetése:

  • XVII. Európa Cantaton (Utrecht, 2009)
  • XVIII. Európa Cantaton (Torino, 2012).
  • Európai Ifjúsági Kórus  (Pécs, 2013)

“A Szélkiáltó Együttesben 40 éve folytatott, az énekelt verset népszerűsítő, missziónak tekinthető előadóművészi és zeneszerzői tevékenység. ( kb.  2500 koncert, több, mint hetven versmegzenésítésem jelent meg lemezeken és készült színházi zenékhez.)
Kutatási témám a „Kodály utáni gyermekkari irodalom”, mely doktori disszertációm címe is volt.
A további kutatásaim eredményeivel kiegészítve hasonló címmel a Zeneművészeti Intézet kiadásában, mint tankönyv jelent meg 2009-ben  a „Repertoárismeret” és „Ifjúsági kórusirodalom” tantárgyakhoz, melyet több felsőoktatási intézményben is használnak.
Létrehoztam az „Interdiszciplináris kapcsolatok” című  kutatócsoportot, melynek munkájában zene és képzőművész oktatók dolgoznak. Karunkon a két művészeti terület kapcsolódási lehetőségeit kutatjuk.
Együttműködöm a Jyvaskyla Egyetem Zenetudományi Tanszékének doktoriskolájával, ahol eddig, két doktori disszertáció opponenciáját láttam el.
Több alkalommal kaptam felkérést az ELTE Neveléstudományi Doktoriskolájától doktori szigorlat vizsgáztatási feladataira, a PTE Művészeti Kar Doktor Iskolájában több ízben doktori védések bíráló bizottságának tagja voltam.
2009-ben a MAB felkérésre tagja voltam annak a Látogató Bizottságnak, mely az ének-zene tanárképzés akkreditációját vizsgálta.
A MAB felkérésre egyetemi tanári pályázat bírálatát végeztem 2013-ban.
A Nemzeti Kiválósági program keretében a Jedlik Ányos Doktorjelölt Ösztöndíj és az Apáczai Csere János Doktoranduszi Ösztöndíj pályázatait bíráltam.
A PTE Breuer Marcell Doktor Iskolájában kettő 0,5 témavezetést látok el.
Keresnyei Johanna disszertációjának témavezetését Bachman Bálint egyetemi tanárral együtt,
Stemmer Andrea disszertációjának témavezetését dr. habil Veres Gábor mellett látom el.” – Lakner Tamás